PATRONI MEDIALNI

  • Maratończyk
  • maratony polskie
  • ebiegi

PARTNERZY

  • MSIT
  • MEDICOR
  • RKA
  • mjp
  • image

MEDALE IMPREZ

m1

 

niepodlegla

 

1918 METRÓW HISTORII W DZIERŻONIOWIE

dzierzoniowBurmistrz położonego u podnóża Gór Sowich Dzierżoniowa oraz miejscowy Ośrodek Sportu i Rekreacji zapraszają na 8. edycję Dzierżoniowskiego Biegu Niepodległości. Uczestnicy będą mieli do pokonania dystans 1918 metrów. Na trasie będą mogli podziwiać zabytki związane z wielowiekową historią miasta: ratusz, mury obronne, synagogę, wieżę ciśnień, kościół pw. świętego Jerzego, kościół pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny oraz kościół pw. Maryi Matki Kościoła. Start i meta zlokalizowane będą na Rynku.

 

Zapisy prowadzone będą w dniu zawodów w biurze zawodów. Na uczestników będą czekać pamiątkowe koszulki bądź medale, a także ciepły posiłek po skończonym biegu. Dodatkowo wszystkie startujące osoby wezmą udział w losowaniu atrakcyjnych nagród.

Dzierżoniów, jako Reichenbach, po raz pierwszy pojawił się w źródłach historycznych już w XIII w. W 1290 roku miasto otrzymało pieczęć przedstawiającą św. Jerzego zabijającego smoka na tle murów miejskich – obecny herb. Późniejsza historia miasta wiąże się z częstymi zmianami przynależności państwowej i politycznej. W 1945 roku miejscowość znalazła się na tzw. ziemiach odzyskanych włączonych do granic państwa polskiego i przyjęła nazwę Rychbach. Rok później nastąpiła kolejna zmiana nazwy na funkcjonujący do dziś Dzierżoniów - od nazwiska wybitnego śląskiego pszczelarza ks. Jana Dzierżonia. Po wojnie w Dzierżoniowie prężnie rozwijał się przemysł włókienniczy i elektrotechniczny, na czele z Zakładami Radiowymi Diora słynącymi ze swoich produktów zarówno w kraju, jak i za granicą.

Z Dzierżoniowem związane są w mniejszym bądź większym stopniu takie osoby jak m.in: Zbigniew Cybulski (aktor - „Popiół i diament”, „Rękopis znaleziony w Saragossie”, „Giuseppe w Warszawie”), Sylwester Chęciński (reżyser i producent filmowy - „Sami swoi”, Nie ma mocnych”, „Kochaj albo rzuć”), Katarzyna Glinka (aktorka - „Barwy Szczęścia”, „Wkręceni”, „Och, Karol 2”).

Dzierżoniów to także ludzie wielkiego sportu. Stąd pochodzą kolarze olimpijczycy Jacek Mickiewicz i Sławomir Chrzanowski czy znany bokser Piotr Wilczewski. W tutejszej Lechii rozwinęły się piłkarskie talenty uczestnika mistrzostw świata w Korei i Japonii w 2002 roku Pawła Sibika oraz robiącego obecnie furorę we włoskiej Genoi Krzysztofa Piątka.

Medal Biegu Stulecia 2019

medal 2019

Narodowy Bieg Stulecia 2019

narodowy bieg

Etapowy Maraton Pokoju

emp

BIEG 100-LECIA PKOl

koszulka pkol

REKLAMA

Zdrofit

 

GŁÓWNI PARTNERZY

MSiT nowe   pko 300x300           

AMBASADORZY PROJEKTU